Reformer (Aletli) Pilates Nedir?

Reformer (aletli) pilates, özel tasarlanmış bir ekipman yardımıyla yapılan egzersizlerden oluşur ve pilates matı ile yapılan egzersizlerden farklı bir içeriğe sahiptir. Aletli pilates egzersizleri; oturarak, ayakta, kayışları çekerek, ayak çubuğunu iterek, baş aşağı, yana doğru ve daha birçok şekilde yapılabilir. Omurga ve iskelet sağlığı için oldukça faydalı olan bu egzersizler; konsantrasyon, stabilizasyon ve nefes kontrolü için size yardımcı olur.

Reformer Pilates Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Kişisel hedeflere uygun geliştirilebilen programlar ile reformer (aletli) pilates, hem sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyenler hem de sadece sıkılaşmak ve direncini artırmak isteyenler için hedefe daha kolay ulaşma imkanı sunar. Vücudu şekle sokmanın yanı sıra sadece rahatlamak ve esnemek isteyenlerin de sıklıkla tercih ettiği reformer (aletli) pilates, her yaş grubuna uygun geliştirilen programları ile daha dengeli ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralar.

Sıkça Sorulan Sorular

Pilates insan bedenine sayısız yarar sağlaması sebebiyle günümüzde asrın sporu niteliğinde değerlendirilir. Ayrıca vücut duruşunu düzenlemesi dolayısıyla da sporcular tarafından ilgi gören egzersiz çeşitleri arasındadır. Pilates dersleri, kişinin duruşunu düzenlemenin yanı sıra vücutta meydana gelebilecek duruş bozukluklarını, ağrıları ve sakatlıkları önlemeyi amaçlar.

Pilates hareketleri sırt, karın ve kalça odaklı yapılabilir. Hareketlere omurganın doğal pozisyonunu bulmadan, karnı içeri çekerek ve karın kaslarını sabitlemeden başlanması gerekir. Pilates egzersizlerini uygularken karnı içeri çekmek vücudun dengelenmesini sağlar. Böylece karın kasları aktif olarak çalışmaya başlar. Bunun yanında kaburgaların hiçbir zaman dışa doğru açık ya da içe doğru birbirine çok yakın ve kapalı olmaması önerilir. Baş bölgesi omurgayı tüm hareketlerde takip etmelidir. Bunun dışında omurga esnemesi, yarım mekik, tek bacakla daire çizimi ve iç bacak kaldırma sık uygulanan pilates hareketleri arasında gösterilebilir.

Pilates hem bedenimize hem de zihnimize oldukça faydalı bir egzersiz yöntemidir. Pilates faydaları tek tek aşağıdaki haliyle sıralanabilir;

  • Pilatesin faydalarını vücutta görebilmek için sistemli ve disiplinli bir program oluşturmak gerekir. Çünkü pilates egzersizleri düzenli uygulandığı takdirde vücudunuz sıkılaşır ve kilo vermeniz kolaylaşır.
  • Pilates egzersizlerinin amacı vücutta bulunan tüm kasları çalıştırmaktır. Normal zamanlarda ihmal ettiğiniz kaslarınızın bile kuvvetlendiğini görebilirsiniz. Bu sebeple de dengeli ve güçlü bir bedene sahip olmamanız imkânsız hale gelir.
  • Pilatesin zihin ve dikkat gerektiren bir spor olması sebebiyle, konsantrasyon ve koordinasyonunuz gelişme gösterir.
  • Karın kaslarını sıkmak pilates egzersizlerinin temelini oluşturur. Derinde yer alan karın kaslarını yüzeydeki kaslarla birlikte çalıştırır ve güçlendirir.
  • Bel ağrılarının azaltılmasına yönelik de pilates egzersizlerine rahatlıkla başvurulabilir. Yapılan araştırmalara göre pilatesin bel ağrılarını önemli ölçüde iyileştirdiği söylenebilir. Merkez bölgesini güçlendirip, arkasında yer alan bele destek sağlar.
  • Pilatesin en önemli faydalarından biri de aerobik gelişimdir. Pilates hareketleri arasında bazı ileri düzey egzersizler mevcuttur. Bu hareketlerden bazıları kalp atışlarını hızlandırırken, yatarak veya oturarak uygulanan hareketler de olabildiğince yavaşlatır. Yüksek yoğunluk içeren ders programlarında kalp atış hızları yükselir. Böylece yapılan sporun aerobik bölgeye girmesi sağlanmış olur. Aynı tempo hızında seans boyu devam etmek de dayanıklılığı artırarak kalp ve damar sağlığını olumlu yönde destekler.
  • Pilates nefes alıp verme işleminde de kolaylaştırıcı rol oynar. Bu sayede akciğerlerin oksijen kapasitesi artırılarak, yanlış nefes almanın doğurduğu olumsuz sonuçlar ortadan kalkar.

Pilates aktivitelerinin temelinde, omurgayı sağlıklı hale getirmek ve günün her saati vücudun dik durmasını sağlamak yatar. Bu sebeple de zihin ve beden bütünlüğünün sağlanması gerekir. Pilates ile estetik vücut oluşturmak için ise, diğer egzersizlerde olduğu gibi başlamadan önce mutlaka ısınma hareketlerine başvurulmalıdır. Aksi takdirde vücutta sakatlık ya da zedelenmeler meydana gelebilir.

Size verilen ders programına düzenli bir şekilde katılım sağladığınız takdirde de, bedeninizin sıklaşmasıyla birlikte ideal kiloya ulaştığınızı görebilirsiniz. Pilates ile estetik bir vücuda kavuşmak için sağlıklı beslenilmesi ve ders programında yer alan hareketlerin eksiksiz uygulanması son derece önemlidir. Ayrıca vücudu ya da kasları zorlayan her harekette de, eğitmenlerden destek alınmalıdır. Grup halinde katılacağınız pilates derslerinde, yoğun geçen günün ardından hem zihninizi boşaltabilir hem de bedeninize estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Uzmanlarımız

Gül Altuntaş

Gül Altuntaş

Egzersiz Koçu

Gül Altuntaş İstanbul’un önde gelen spor kulüplerinde program koordinatörü ve kulüp müdürü olarak faaliyet göstermiştir.